Car detaling, polerowanie lakieru – ceny

Car detaling to pojęcie, które nie powinno być obce miłośnikom czterech kół, w szczególności mężczyznom. Oznacza ono wieloetapową i metodyczną pielęgnację całego samochodu, bądź niektórych jego elementów. Polega na czyszczeniu, konserwacji oraz renowacji i zabezpieczeniu pojazdu. Car detailingowi mogą podlegać auta nowe, jak i używane. Dlaczego warto zdecydować się na taką pielęgnację samochodu i na czym polega polerowanie lakieru, o tym poniżej.

Zewnętrzny car detailing, etapy

Proces zewnętrznego car detalingu obejmuje regenerację oraz konserwację lakieru, szyb, kół, elementów chromowanych. Aby móc przystąpić do pielęgnacji auta, należy początkowo obejrzeć je wnikliwie i sprawdzić, które z elementów wymagają największej uwagi.

Opony, felgi, nadkola

Detaling rozpoczyna się od usunięcia zanieczyszczeń z kół, felg, opon. Najpierw należy usunąć brud powierzchniowy na felgach i ślady z klocków hamulcowych (preparatem do czyszczenia felg).  Następnie środki czyszczące powinny zostać spłukane i ponownie umyte aktywną pianą (mycie wstępne).

Mycie wstępne

Podczas mycia wstępnego następuje zmiękczenie brudu z karoserii i usunięcie zanieczyszczeń, takich jak pyłki, kurz. Podczas mycia wykorzystywane są środki bezpieczne dla powierzchni zewnętrznych. Po zmiękczeniu i rozrzedzeniu zanieczyszczeń należy spłukać pianę i zebrany brud.

Czyszczenie miejsc trudno dostępnych i mycie właściwe

Korzystając z pędzelków do detalingu po myciu wstępnym przechodzi się do oczyszczania małych oraz trudno dostępnych miejsc, czyli grilla, wlewu paliwa, klamek. Do tej czynności wykorzystuje się głownie preparaty APC.

Mycie właściwe

Mycie właściwe rozpoczyna się od umycia samochodu wodą, a następnie szamponem samochodowym.  Podczas mycia korzysta się ze specjalnych rękawic i separatorów brudu (dzięki nim piasek i kurz opada na dno i nie przykleja się do rękawicy). Samochód myty jest od góry do dołu (dach, szyby, maska, podwozie).

Dekontaminacja lakieru

Zanim przejdzie się do polerowania lakieru usuwa się resztki asfaltu, smoły, żywicy. Pociera się wówczas karoserię tzw. glinką, która zmiękcza i wciąga zanieczyszczenia. Glinkowanie przeprowadza się wolno, aby nie porysować lakieru. Po dekontaminacji samochód jest ponownie myty szamponem lub pre – washem.

Polerowanie lakieru ceny

Jednym z ostatnich etapów detalingu aut jest korekta lakieru, polerowanie. Polega ona na usunięciu przebarwień, rys, zmatowień, halogramów. Do polerowania wykorzystuje się maszyny polerskie i pasty do polerowania mechanicznego. Po polerowaniu nakłada się tzw. cleanery, które odtłuszczają i czyszczą lakier.  Nakładane są na lakier i wcierane mikrofibrą. Za jednoetapową korektę lakieru płaci się średnio około 500 – 700 zł, korekta pełna zaś (trzyetapowa) może kosztować do 1000 zł.

Aplikacja powłoki na lakier

Ostatnim etapem car detalingu jest aplikacja powłoki. Wykorzystuje się w tym celu wosk oraz powłokę ceramiczną. Powłoki nakładane są specjalnymi kostkowymi aplikatorami, bądź mikrofibrowymi (bezpośrednio na lakier).