Na pewno musimy wiedzieć, że śruta rzepakowa jest produktem wolnym od GMO. Jednak warto także poznać właściwości śruty rzepakowej oraz dowiedzieć się, jakie ma ona działanie. Śrutą rzepakową jest właśnie komponent wysokobiałkowy. Jest to produkt uboczny olejarskiego przemysłu. Taka śruta powstaje w odpowiednim procesie, który odnosi się do ekstrakcji tłuszczu z nasion rzepaku. W tym celu używa się specjalnych rozpuszczalników organicznych. W śrucie rzepakowej znajduje się sporo białka, które jest niezwykle wartościowym komponentem, kiedy chodzi o żywienie zwierząt gospodarczych. Ten produkt stosuje się najczęściej w żywieniu przeżuwaczy, drobiu oraz trzody chlewnej.
Pasze z rzepaku mają w sobie także wiele cennych dla zwierząt aminokwasów siarkowych, Mowa o metioninie oraz cystynie, a także w mniejszym stopniu o lizynie.
Co musimy wiedzieć na temat dawkowania?
W przypadku dawkowania dla krów mlecznych musimy wiedzieć o rozpoczynającej się laktacji, stosując odpowiednią śrutę sojową. Dawkowanie ma wtedy wynosić 1 kilogram śruty rzepakowej na jedną krowę. Po tym okresie następuje okres pobierania paszy. Wtedy konieczne jest dążenie do maksymalnej dawki śruty z rzepaku, czyli od 2,5 kilograma do 3 kilogramów. Kiedy z kolei chodzi o karmienie bydła opasowego, wtedy cały udział rzepakowej śruty w tak zwanych mieszankach treściwych może dochodzić do 25 procent. Musimy jednak zachować ostrożność, kiedy mowa o żywieniu cieląt. Zaleca się udział 10-procentowy. Oczywiście również w mieszankach treściwych. W przypadku żywienia tuczników udział śruty z rzepaku nie może przekraczać 15 procent.
Jak i kiedy powinniśmy stosować śrutę rzepakową?
Jest to zasadnicze pytanie, kiedy chcemy karmić bydło opasowe oraz krowy mleczne. Wtedy świetnie sprawdzi się właśnie śruta rzepakowa i musimy ja stosować do tak zwanych pasz pełnodawkowych lub też do odpowiednich mieszanek paszowych, które dodaje się do pasz objętościowych. O tym wszystkim musimy wiedzieć, gdyż karmienie zwierząt gospodarczych musi być odpowiednie oraz prawidłowe. Poekstrakcyjna śruta z rzepaku może być wymieszana ze śrutą zbożową, na przykład z pszenicy, z jęczmienia lub też z pszenżyta. Może ona być niezwykle cennym komponentem dla pasz pełnodawkowych. Odnosi się to do kamienia bydła opasowego raz krów mlecznych.
Śrutę rzepakową można nabyć w odpowiednim punkcie. Jest ona spakowana w worku lub można ją kupić luzem. Teraz już wiemy z czym wiąże się karmienie zwierząt gospodarczych, koni, krów mlecznych, bydła opasowego, a także drobiu, śrutą rzepakową. Takie karmienie jest jak najbardziej zalecane, gdyż śruta ma wiele wartościowych i cennych składników, które są pożądane przez zwierzęta gospodarcze, jakie chcemy nakarmić tą śrutą rzepakową. Przy wyborze odpowiedniej śruty nie powinniśmy się kierować wyłącznie ceną, gdyż zdrowie i prawidłowy rozwój zwierząt są dla nas niezwykle ważne. Z tych wszystkich aspektów musimy zdawać sobie sprawę. Zatem powinniśmy wybrać dobrej jakości śrutę rzepakową i ją karmić krowy mleczne oraz konie.