Co zrobić z gruzem w mieszkaniu w bloku?

Każdy większy remont mieszkania wiąże się z dużą ilością odpadów, gruzu, których trzeba się jakoś pozbyć. Takiego rodzaju odpadów nie można tak po prostu wynieść do śmietnika, według prawa jest to nielegalne. Według przepisów prawa tego typu odpady wymagają utylizacji. Oto kilka sposobów na to, jak się pozbyć takich odpadów?

Opady remontowe

Odpady budowlane powstałe na skutek kucia ścian, kafelek, zrywania podłóg należy odpowiednio składować. Jeśli ilość odpadów nie jest duża, możemy wkładać je do specjalnych worków i spróbować sprzedać. Tego typu odpady chętnie przyjmują firmy budowlane lub zakładające ogrody. Gruz i odpady z betonu lub cementu świetnie się sprawdzają w wyrównania nierówności terenu pod budowlę, lub utwardzenie powierzchni dróg do prywatnych posesji. Opady remontowe zawierają sporą ilość wapna, przez co może posłużyć do wzbogacenia gleby w ogrodzie. Opłaty śmieciowe, które płacą mieszkańcy bloków wielorodzinnych zwykle nie obejmują wywozu i utylizacji odpadów powstałych podczas remontu. Pozostawienie lub podrzucenie gruzu w miejscach niedozwolonych grozi mandatem w wysokości 500 złotych. Niektóre gminy raz w miesiącu lub rzadziej zajmują odbiorem odpadów wielkogabarytowych, do których zaliczają się meble, wyposażenie sanitarne łazienki. W przypadku gruntownego remontu należy wypożyczyć kontenery na gruz, które mogą pomieścić różnego rodzaju odpady remontowe. Firmy świadczące tego rodzaju usługi prowadzą wywóz gruzu Kraków do odpowiedniego punktu zbiórki takich odpadów. Ponosimy koszty jedzenie za transport opadów. Ceny za kontenery na gruz Kraków zaczynają się od ok. 200 złotych.

Recykling gruzu

Gruz jest często uważany za bezwartościowy odpad, jednak warto do podać recyklingowi. Na rynku jest wiele firm, które oferują wywóz gruzu Kraków oraz recykling odpadów ceglanych, betonowych. Przy poważnych budowlanych lub remontach można wykorzystać specjalne kruszarki, które porabiają gruz na drobne kruszywa. Taki uzyskamy materiał, może posłużyć jako kruszywo drogowe do budowany dróg, mostów. Wybierając takie rozwiązanie, możemy oszczędzić na kosztach wywozu śmieci, sprawdzić, czy firma posiada zezwolenia na przyjmowanie gruzu oraz jego przeróbkę. W internecie możemy poszukać czy w naszej okolicy istnieją firmy, które oferują takie specjalistyczne usługi, które powalają zadbać o nasze środowisko, zmniejszyć koszty budowy dróg.Podczas remontu, powstaje również spora ilość odpadów tworzywa sztucznego, który jest bardzo szkodliwym odpadem dla środowiska, dlatego warto zadbać o jego powtórne wykorzystanie.