Kody CVV, CVC i CiD i ich zastosowanie

Jeżeli chcemy zabezpieczyć się odpowiednio przed nadużyciami finansowymi, niekiedy podanie kodu znajdującego się na karcie jest konieczne. Zdarza się to wtedy, kiedy chcemy zapłacić kartą za zakupy dokonane przez Internet, ponieważ na podstawie tego kodu dany sklep może zidentyfikować nas z kartą oraz posiadanymi na nich środkami pieniężnymi. Przeczytaj poniższy artykuł i sprawdź co to są kody CVV,CVC oraz CiD i na co należy zwrócić szczególną uwagę, kiedy udostępniamy tego rodzaju kody osobom trzecim, lub umieszczamy je w formularzach stron internetowych.

Kody CVV, CVC i CID i ich zastosowanie
Kody, o których powyżej są danymi o szczególnej mocy – nigdy, pod żadnym pozorem nie należy podawać osobom trzecim takich kodów, a tym bardziej osobom nam zupełnie nieznanym, ponieważ jeżeli ktoś wszedł w posiadanie takiego kodu, mógłby wykorzystać naszą kartę i po prostu ukraść nam środki zgromadzone na koncie. Kradzieże wbrew pozorom nie są rzadkością, dlatego tak ważne jest pamiętanie o tym, aby podawać ten kod tylko na sprawdzonych stronach i aplikacjach, o których wiemy, że są na pewno bezpieczne. Oczywiście udostępnianie takiego kodu zawsze wiąże się z ryzykiem, ale jeśli jesteśmy ostrożni, to ryzyko jest znacznie mniejsze. Kody te mogą mieć różne formy i zależą one od organizacji płatniczej. Dla Karty American Express charakterystyczny będzie kod CiD, natomiast karty Visa oznacza się kodami CVV oraz kodem CVC. Jeżeli nie jesteś pewny czy dana strona internetowa zezwala na korzystanie z konkretnego rodzaju karty płatniczej, to koniecznie musisz sprawdzić jaki zawiera ona kod.

Kiedy nie można płacić kartą zdalnie?

W niektórych przypadkach karty oznaczone numerem konkretnego kodu nie mogą nam służyć do dokonywania płatności w Internecie. Dotyczy to kart CVV1 i CVC1 – służą one jedynie do płacenia na miejscu, czyli w sposób bezpośredni kody te znajdują się na odwrocie Twojej karty, obok jest umieszczony jest także Twój podpis. Taki kod ma formę trzycyfrowej liczby.