Bank – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Decyzja, której instytucji chcemy powierzyć swoje oszczędności jest niebywale trudnym zadaniem. Chociaż samo założenie konta w banku należy do bardzo prostych czynności, to właśnie o nasze środki I nas, jako klientów, konkuruje wiele banków, które mogą oferować różne dodatkowe usługi lub promocje. Oprócz wielkich instytucji posiadających tysiące placówek są również małe, nowe przedsiębiorstwa chociażby w Internecie, a oprócz nich udział w walce biorą także lokalne banki spółdzielcze. Oczywistym jest, że wybór odpowiedniej instytucji jest bardzo indywidualną decyzją, na którą składa się wiele osobistych preferencji. Chociaż w naszej głowie występować może męczące pytanie jak wybrać bank, to powinniśmy zachować spokój I przeprowadzić pewną selekcję, która pomoże nam podjąć idealny wybór, którego nie będziemy żałować.

Wybór banku, czyli…

  1. Koszty prowadzenia konta
    Karty płatnicze są oferowane przez wszystkie banki prowadzące rachunki, pozwalają one na płatności w sklepach, w sieci, a także wypłacić gotówkę w bankomatach – dzięki nim otrzymujemy pełną wygodność zarządzania pieniędzmi bez niepotrzebnych wizyt w banku. To właśnie tutaj powstaje różnica w ofertach instytucji. Niektóre z nich oferują podstawowy pakiet za darmo, czyli bez dodatkowych opłat I warunków, inne z kolei brak opłat uzależniają od konkretnych warunków – przykładowo jednorazową płatnością kartą w miesiącu. Z tego właśnie względu powinniśmy uważnie prześledzić własne zapotrzebowania tak, by wybrany przez nas bank mógł sprostać naszym wymaganiom. Dodatkowo zamiast pośpiesznie wybierać ofertę, warto spokojnie przeanalizować wszelkie oferty na rynku.
  2. Łatwość kontroli konta
    Nie zawsze zwracamy odpowiednią uwagę na funkcję oraz jakość bankowości mobilnej, a także internetowej. W końcu to poprzez użycie tych właśnie możliwości najłatwiej utrzymywać kontrolę nad wydatkami. Dodatkowo aplikacje oferują nam takie możliwości jak szybkie płacenie bez sięgania po portfel – ułatwia to nie tylko płatność w sklepie, zakupy w Internecie, a także rozliczenia z innymi ludźmi. W związku z tym przed podjęciem decyzji warto sprawdzić opinie innych klientów odnośnie bankowości mobilnej i Internetowej, a także przetestować wersje demonstracyjne.