Jak zaoszczędzić na tuszu do drukarki?

Drukujemy niemal codziennie: w firmie, w szkole czy w domu. A takie regularne drukowanie wiąże się nierzadko z dużymi kosztami – tusze do drukarki bywają bardzo drogie, a częste ich wymiany tylko je zwiększają. Na szczęście istnieje kilka sposobów, by zaoszczędzić tusz do drukarki. Te najbardziej skuteczne opisujemy w poniższym artykule. Dowiedz się, jak drukować taniej.

Po pierwsze, przejrzyj ustawienia drukarki

Warto zwrócić uwagę na sposób drukowania. Zmiana ustawień drukarki, takich jak jakość druku (szczególnie, gdy drukujemy sam tekst) czy tryb umożliwiający zaoszczędzić tusz do drukarki, może pomóc w ograniczeniu ilości zużytego tuszu. Dobrze więc przejrzeć ustawienia swojej drukarki i sprawdzić, czy oferuje ona opcje związane z oszczędzaniem tuszu, a następnie je włączyć. Dodatkowo, jeśli Twoja drukarka posiada funkcję duplex, która umożliwia dwustronne drukowanie, warto z niej skorzystać. Pozwoli to na zaoszczędzenie kartek.

Po drugie, zwrócić uwagę na to, co drukujesz

Drukując jedynie tekst, warto zwrócić uwagę na czcionki. Czcionki takie jak „Times New Roman” i „Centrury Gothic” zużywają mniej tuszu niż powszechnie używana czcionka „Arial”. Dobrą praktyką jest także poszerzenie w edytorze tekstu marginesów bocznych oraz zmniejszenie stopki i nagłówka.  Pozwala to na zmieszczenie większej ilości tekstu na jednej kartce.

A jeśli dany dokument potrzebny jest tylko do archiwum, być może nie trzeba drukować go w skali 1:1. Warto zdecydować się na zmniejszenie go, np. tak, aby na jednej stronie mieściły się dwie. Pozwoli to zaoszczędzić zarówno tusz do drukarki, jak i papier. 

Ponadto, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że drukowanie wielu kolorowych zdjęć czy grafik może znacznie zwiększyć zużycie tuszu. W takich przypadkach warto zastanowić się, czy konieczne jest, aby na wydruku były odzwierciedlone barwami. Jeśli nie, warto zdecydować się na druk czarno-biały.

Po trzecie, wybierz zamienniki oryginalnych tuszów

Zamienniki są tańsze od oryginalnych tuszów i oferują wysoką jakość druku. To doskonała alternatywa dla osób, które chcą zaoszczędzić na tuszu do drukarki, ale nie chcą rezygnować z jakości druku. Czy można zastąpić oryginalny tusz do drukarki HP? Tak, ale niezwykle ważne jest jednak, aby takie zamienniki pochodziły od sprawdzonych dostawców – aby były przetestowane i posiadały dożywotnią gwarancję, także w zakresie funkcjonalności. Dzięki temu mamy pewność, że produkt jest niezawodny a my możemy cieszyć się solidnymi i wyraźnymi wydrukami. Wiedzą na ten temat włąściciele drukarek fotograficznych, korzystających z tuszów do drukarek Canon. Drukując w dużych ilościach, warto zdecydować się na wersję o zwiększonej pojemności, która poza atrakcyjną ceną oferuje również wysoką wydajność drukowania.

Podsumowanie

Jak widzisz, skutecznych sposobów, które pozwalają zaoszczędzić tusz do drukarki, jest kilka. To, na co warto zwrócić szczególną uwagę, to sposób drukowania oraz jakiego typu dokumenty drukujemy, niezwykle ważny jest także zakup sprawdzonych zamienników oryginalnych tuszów. Dzięki temu można znacznie zaoszczędzić na tuszu do drukarki, bez rezygnowania z jakości druku. Dodatkowo, podczas wyboru konkretnego modelu drukarki, dobrze jest odpowiednio wcześnie sprawdzić cenę i wydajność kompatybilnych z nim materiałów eksploatacyjnych. Dzięki temu unikniemy ewentualnych przykrych niespodzianek w przyszłości.