Frankowicze – kiedy można pozwać bank?

Pytanie o moment najlepszy na pozwanie banku lub też o warunki jakie trzeba spełnić aby pozwać bank w sprawie kredytu we frankach – jest bardzo łatwo rozstrzygalne. Ponieważ niemalże każdy frankowicz ze swoją umową o kredyt CHF warunki te spełnia, a czas obecnie jest ku temu jak najbardziej odpowiedni.

 

Frankowicz może pozwać bank już teraz, ponieważ w jego umowie zapewne znajdują się niedozwolone zapisy wykonane przez bank. To jest podstawa do skutecznego postępowania przed sądem. Te wadliwe z punktu widzenia prawa zapisy (tzw. klauzule abuzywne – ang. abuse: nadużywać, przekraczać normę bezprawnie) są obecnie w centrum zainteresowania każdego sędziego, któremu zostanie przydzielona sprawa o kredyt CHF. Większość wygranych przez Życie Bez Kredytu spraw frankowych polegała na wykazaniu, że bank nie miał prawa pisać tego, co pisał w umowie i nie miał prawa zachowywać się tak, jak się zachowywał względem frankowicza – na wykazaniu, że bank naruszył prawo.

Obecna sytuacja prawna Frankowiczów

Obecna sytuacja prawna powinna być sygnałem dla frankowiczów: teraz można pozwać bank. Niedawno byliśmy świadkami wyroku TSUE w sprawie Dziubak C-260/18. Do momentu ogłoszenia wyroku prawie 90% spraw kończyło się z korzyścią dla frankowicza. Po tym wyroku ten odsetek powinien nawet wzrosnąć, ponieważ polskie sądy są zobowiązane do włączania w swoje orzecznictwo korzystnego dla frankowiczów wyroku TSUE. Tak, moment nam sprzyja. Kiedy można pozwać bank? Najlepiej już dziś, ponieważ ze względu na obciążenie kancelarii prawniczych sprawami frankowiczów postępowania mogą trwać dłużej a dostęp do prawdziwych specjalistów od wygrywania z bankami zawęża się (najlepsi są już zajęci).

Korzystnie jest pozwać bank teraz – niekorzystnie jest zwlekać. Gdy mowa o czasie, to możesz drogi frankowiczu pomyśleć o swoich miesięcznych ratach. Przestań płacić te raty! Ich wysokość może zostać zakwestionowana! Możesz w ogóle nie płacić rat, a bank może Tobie oddać wszystko, co pobrał nienależnie. Trzeba być świadomym i mieć wyczucie chwili. Oto czas wygranych frankowiczów, oto czas działania, to moment, w którym za chwilę (po około rocznym postępowaniu przed sądem) możesz przestać być frankowiczem i zachować swoją nieruchomość.

Wtedy można pozwać bank, gdy są ku temu podstawy. Tą solidną podstawą jest umowa przechowywana przez Ciebie frankowiczu w szufladzie. Pozwól nam ją zanalizować a wypracujemy strategię pokonania banku. Teraz można pozwać bank, ponieważ linia orzecznicza jest dla frankowiczów sprzyjająca, o czym świadczą kolejne wygrane.