Blog

Robert Kiyosaki – postać kontrowersyjna

Data: 2011-07-05

WP Greet Box iconJeśli jesteś tutaj po raz pierwszy i chcesz się dowiedzieć kiedy jest najbliższa gra Cashflow skorzystaj z formularza kontaktowego w dziale Kontakt lub wpisz swój email do Powiadomienia

Czy nie chciałeś kiedyś aby ktoś bogaty przyszedł do ciebie i po prostu powiedział Ci jak się dorobić dużych pieniędzy?

Robert Kiyosaki

Robert Kiyosaki

A więc mam dobrą wiadomość: Twoje życzenie zostało spełnione. Oto Pan Robert Kiyosaki zdradza przed tobą wszystkie sekrety bogactwa i wolności finansowej :)

Wiem że zabrzmiało to trochę przewrotnie zwłaszcza dla tych w was dla których literatura Kioysakiego jest już znana albo dla tych którzy uważają podejście Kiyosakiego za kontrowersyjne. Jedni mówią, że jego książki są dość ogólne inni, że nie dotyczą realiów Polskich. Są też tacy którzy powiedzą że dochód pasywny po prostu nie działa :P

Powiedzmy sobie szczerze Pan Kiyosaki dorobił się dużych pieniędzy i tego mu odmówić nie można. Na pewno wie “jak robić pieniądze”. Więc jeśli ty jeszcze tego nie wiesz to oto przed tobą stoi ktoś kto wie i chętnie się tą wiedzą z tobą podzieli.

Czy książki Roberta Kiyosaki są ogólnikowe?

Myślę, że tak. Kiyosaki nie opisuje krok po kroku jak otworzyć i prowadzić biznes. Głównie skupia się na ogólnych schematach opisujących wolność finansową, schemat aktywów i pasywów lub kwadrant przepływu pieniędzy. Ale to są właśnie najważniejsze koncepcje potrzebne do zrozumienia istoty sprawy. Znam wielu przedsiębiorców którzy prowadzą swój sklepik lub zakład usługowy od lat, ale nie są w stanie “wyjść z wyścigu szczurów”. Są cały czas samozatrudnieni w biznesie który nie jest skalowalny i nie daje szans na dochód pasywny. Co z tego, że wiedzą szczegółowo jak założyć i prowadzić biznes skoro nie stawia to ich ani o krok bliżej finansowej wolności (i bogactwa zresztą też nie).

Czy książki Roberta Kiyosaki nie dotyczą realiów polskich?

Żyjemy w normalnym demokratycznym kraju i tu realia są podobne jak w USA, ale nie takie same. Obrót nieruchomościami wygląda inaczej. Tak samo kwestie podatkowe. Nie mniej jednak dochód pasywny i wolność finansowa wygląda tak samo. Dlatego też mówienie, że u nas nie można zrobić tego samego co Kiyosaki zrobił w USA to zwykła wymówka.

Czy wprowadzenie tego w życie jest trudne?

Oczywiście. Powtórzę to co często powtarzam na blogu: “Nikt nie staje się wolnym finansowo przez przypadek”. To wymaga pracy i wytrwałości. Są tacy ludzie którzy nam wskażą kierunek, ale też nie ma co oczekiwać od tych milionerów, że nas za rączkę poprowadzą konkretną ścieżką. Wiem, że można wymyślić wiele powodów aby stwierdzić, że Kiyosaki nie ma racji, ale odpowiedzmy sobie szczerze:

Czy to fakt czy tylko wymówka aby nie podjąć działania i walki o swoją własną wolność finansową?

Tags: Bogactwo, Kiyosaki