Blog

10 różnic miedzy bogatymi i biednymi – część 1

Data: 2016-02-23

WP Greet Box iconJeśli jesteś tutaj po raz pierwszy i chcesz się dowiedzieć kiedy jest najbliższa gra Cashflow skorzystaj z formularza kontaktowego w dziale Kontakt lub wpisz swój email do Powiadomienia

Czy nadajesz się na rentiera?

Czy nadajesz się na rentiera?

Czy nadajesz się na rentiera?

Nie każdy z nas będzie wolny finansowo
Nie każdy osiągnie sukces w życiu i
Nie każdy spełni swoje marzenia

I choć każdy mniej więcej wie co musi robić by spełnić swoje marzenia to z jakiś powodów tego nie robi ..przez lata. Wiecie dlaczego tak jest? Wiecie co decyduje o tym że jedni po prostu robię pewne rzeczy, które ich prowadzą do celu a inni nie?

Tajemnicą są: nasze przekonania. Przekonania to to w co wierzymy, to jak jesteśmy zaprogramowani. Jeśli wierzysz, że “Pieniądze szczęścia nie dają” to nie będziesz miał motywacji by pracować ciężko dla pieniędzy – no bo po co skoro one nie dają szczęścia?

A ty jak myślisz? Jakie masz przekonania? Czy jesteś zaprogramowany na sukces i na to by być rentierem? Odpowiedz sobie na następujące pytania:

1. Korzyść teraz czy w przyszłości?

Masz do wyboru: 50 tysięcy zł dzisiaj albo 1 milion zł za 20 lat – co wybierasz? Ale bądź szczery – to twoje pieniądze! Gdy gramy w Cashflow papierowymi pieniędzmi nie przywiązujemy się tak do nich. To widać po tym jak ludzie ze sobą negocjują, albo jak skłonni są podejmować w grze ryzyko. W życiu jest inaczej. Pieniądze które posiadamy to dla nas efekt pracy w którą włożyliśmy czas i wysiłek. Nie chcemy ich stracić pochopnie. Boimy się i przez to często podejmujemy decyzje bardziej oparte o emocje niż o logikę!

Oszczędzam i inwestuję terazZ drugiej strony prawdziwe pieniądze to coś za co można sobie coś kupić. 50 tysięcy? Co można za to sobie kupić? Może samochód, a może wycieczkę dookoła świata? Nie wiem czego ty pragniesz – ale zastanów się – mógłbyś spełnić kilka marzeń już teraz. Czym jest ta suma pieniędzy dla ciebie? Na pewno wiesz na co byś je wydał. A może po prostu poszedłbyś na zakupy i kupował co popadnie na promocji?

Czy mimo to jesteś skłonny poczekać 20 lat na swój milion (co pozwoli ci np żyć z odsetek) czy skonsumujesz go teraz? Co ci podpowiada logika, a co być zrobił w rzeczywistości? Jeśli nie udało mi się ciebie zniechęcić do miliona to znaczy że jesteś na dobrej drodze do tego by zostać rentierem – myślisz jak człowiek bogaty. Każdy przeciętny człowiek przejadłby 50 tysięcy od razu. I dlatego większość ludzi zawsze klepie biedę. Mało tego – każdy z nas to wie. Ale co z tego jakie decyzję podejmujemy czytając książkę, bloga czy grając w grę planszową skoro w rzeczywistości nasze postępowanie jest zupełnie inne.

2. Robię to co chcę czy to co postanowiłem?

Podchwytliwe Którą opcję wybierasz? Chcesz być absolutnie wolny i robić zawsze to co chcesz (zaczynając od teraz)? Czy też podejmiesz decyzję i będziesz się twardo trzymał tego co postanowiłeś. Podam przykład aby było łatwiej odpowiedzieć na to pytanie: pomyśl o diecie lub treningu. Gdy założysz sobie że będziesz jadł to co postanowiłeś albo będziesz trenował np 2 razy w tygodniu – to co w rzeczywistości zrobisz? Będziesz się trzymał sztywno diety czy planu treningowego. Czy powiesz sobie: Ha! Jestem wolny – mogę robić co chcę! Sam dobrze wiesz która droga prowadzi do sukcesu, a która nie. Gdy pozwalasz sobie na wyjątki – to nie robisz tego co postanowiłeś. Rujnujesz swoje plany i w efekcie nie osiągasz tego co zaplanowałeś. Ile wspaniałych planów w twoim życiu w ten sposób upadło? Czy chcesz by tak było też przez pozostałą część twojego życia?

Bogaci obierają kierunek i się go trzymają aż dotrą do celu. To tak naprawdę dotyczy wszystkich ludzi sukcesu. Pomyśl o swoim ulubionym sportowcu, kimś kogo cenisz za jego dokonania? Czy myślisz że on trenował tylko wtedy gdy mu się “chciało”?

3. Życie na pokaz

Chcesz wyglądać jak człowiek bogaty czy być bogaty? Jedno i drugie nie zawsze idzie w parze. Gdy żyjesz na pokaz możesz jeździć porsche, ale co z tego jak jest on wzięty na kredyt? Możesz mieć piękny dom ale co z tego jak wartość kredytu przewyższa wartość domu? Pomyśl o tym. Bogaci nie są bogaci z powodu tego jak wyglądają, ale z powodu tego co mają. A oni mają majątek. Majątek netto to wszystkie aktywa minus zobowiązania (długi). Jeśli jest ujemy to nie jesteś bogaty bez względu czym jeździsz i gdzie się ubierasz. Ile wynosi twój majątek netto?

4. Oszczędzam i inwestuję teraz

A może: “Zacznę jak zdobędę lepszą pracę”. Jak ty mówisz? Jak postępujesz? Zwróć uwagę na to, że każda wymówka brzmi logicznie. W końcu: “Nie inwestują bo nie mam z czego!” Ok. A 5zł masz? To zaoszczędź to i zainwestuj. Za miesiąc też będziesz miał 5zł? Też zaoszczędź. Mało? Od czegoś trzeba zacząć! Nie możesz zacząć od 500zł zacznij od 5zł. Nieważna jest suma ważne jest to by zacząć teraz. Bo inaczej “To czego nie zrobisz dzisiaj przełożysz na jutro, a to co mas zrobić jutro zrobisz pojutrze” – czyli nigdy.

5. Biznes już teraz

“Otwieram/prowadzę biznes już teraz, czy najpierw popracuje parę lat na etacie?” Znów – to drugie brzmi logicznie, ale tak naprawdę jest wymówką. Zrób pierwszy krok już teraz! Jeśli nie wiesz jak zacząć – szukaj osoby która wie. Jeśli nie masz kapitału na start – zastanów się jak go zdobyć. Jeśli nie masz pomysłu – poznawaj ludzi – oni mają mnóstwo pomysłów. Nie szukaj wymówek – szukaj możliwości.

Jeśli chcesz odłożyć decyzję o otworzeniu firmy o rok odpowiedz sobie na pytania:

 • Czy za rok będziesz miał więcej pieniędzy?
 • Czy za rok będziesz miał więcej czasu?
 • Czy za rok będziesz mniej obowiązków?
 • Czy za rok będzie lepsza koniunktura na rynku?
 • Czy za rok nadal będzie popyt na twój biznes?
 • Czy za rok konkurencja będzie mniejsza?
 • Czy za rok będzie ci łatwiej?

Bogaci:

Nie ulegają wymówką. Szukają rozwiązań. Są odważni i próbują nawet gdy nie mają gwarancji wygranej. Wpisują porażkę w ryzyko gry. Różnią się od biednych przede wszystkim stanem umysłu, a nie wielkością portfela! O tym czy jesteś bogaty decydują wybory, których dokonujesz! Zadecyduj dzisiaj, że jesteś człowiekiem bogatym i trzymaj się tego.

Ciąg dalszy już za dwa tygodnie. Dokładnie za 28 lutego – pozostałe 5 różnic między bogatymi i biednymi. Wykorzystaj ten czas, aby stać się bogatszym!

Ciąg dalszy: 10 różnic miedzy bogatymi i biednymi – część 2

Koniecznie sprawdź też:

 • Bogaty czy Biedny – jaki jesteś mentalnie?

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce poprzez następujące frazy

 • najbogatsi polacy
 • najbogatsi polacy 2011
 • lista najbogatszych Polakw 2011
 • jak wyglądać na bogatą
Tags: Bogactwo, Rentierstwo, Sukces, Wolność finansowa

2 rzeczy, które sprawią, że zaczniesz konsekwentnie osiągać cele

Data: 2016-02-23

WP Greet Box iconJeśli jesteś tutaj po raz pierwszy i chcesz się dowiedzieć kiedy jest najbliższa gra Cashflow skorzystaj z formularza kontaktowego w dziale Kontakt lub wpisz swój email do Powiadomienia

Osiąganie celuCzęsto gdy mamy elektryzujący pomysł natychmiast nabieramy silny impuls motywacji i zabieramy się pracy. Problem polega na tym, że ten intensywny emocjonalny zastrzyk energii szybko mija.

Dzień, dwa i zaczynamy dostrzegać ogrom pracy, a może także i kosztów, których wcześniej nie dostrzegaliśmy. Pomysł nadal wydaje się dobry, ale już nas tak nie ekscytuje. Przeradza się po prostu w rutynową pracę. Okazuje się, że to co nas “jara” w tym projekcie to tylko 10% pracy (np tworzenie koncepcji działania serwisu internetowego, projektowanie grafiki, opracowywanie modelu zarabiania przez internet), a pozostałe 90% to mozolne dopinanie szczegółów potrzebnych aby projekt móc wypuścić do ludzi (obsługa płatności, konfiguracja domeny i serwera dla strony internetowej, poprawki w kodzie itp).

Zauważyłem po sobie, że w tym momencie dużo pomysłów umiera! Mam sporo projektów, które otworzyłem i tak jakoś się złożyło, że nie dokończyłem. Po prostu z czasem coś innego wydało się bardziej ekscytującego lub potencjalnie dającego zarobić więcej i zabrałem się za tamtą rzecz. Jak patrzę na to po kilku latach i oceniam to muszę stwierdzić, że to nie jest dobre postępowanie.

Co zrobić aby nie kręcić się w kółko i nie porzucać rozpoczętych projektów biznesowych?

1. Zapisuj cele i plany (zawsze)

2. Dopinaj rzeczy do końca (zawsze)

Ja przyjąłem dla siebie żelazną zasadę, że zapisuję cel (np stworzenie jakiegoś projektu biznesowego lub uruchomienie strony internetowej). Następnie rozpisuję dokładny plan w punktach (konkretnie określam co oznacza cel). I nie przestaję pracować dopóki nie zrealizuje każdego punktu z planu. Dopiero po zakończeniu oceniam czy dalej chcę kontynuować projekt i w ogóle co zamierzam z nim zrobić, ale jak już podjąłem decyzję o jego rozpoczęciu to nie zatrzymuję się aż do jego zrealizowania.

Rób małe kroki, ale rób te kroki! Nie stój w miejscu zastanawiając się gdzie ruszyć nogą.

Dlaczego to takie ważne w dążeniu do celu?

Ponieważ lepiej mieć dokończony i uruchomiony projekt (nawet jeśli już mam pomysł na coś lepszego) niż 10 super projektów, z których żaden nie nadaje się do wypuszczenia na rynek. Dobrym przykładem jest choćby tworzenie stron internetowych i blogów. Jeśli miałeś pomysł na stworzenie bloga, który miał zarabiać ogromną ilość pieniędzy i dokończyłeś go pomimo, że z czasem stwierdziłeś że to jednak nie będzie aż takie super – to przynajmniej masz teraz gotowego, dopracowanego, działającego bloga, który jest wypozycjonowany i czytają go ludzie. Po latach zbiera się naprawdę sporo takich blogów i to już daje sporo możliwości. Choćby takich żeby przerobić jeden z działających projektów na coś innego…

Ta rada dotyczy nie tylko przedsiębiorców, ale także ludzi, którzy pracują na etacie. Jak się czegoś podjąłeś (np nowa praca) i to nie do końca okazuje się być tym czego oczekiwałeś to przynajmniej zamknij ten etap w życiu tak abyś mógł powiedzieć że coś tego wyniosłeś. Osiągnij jakiś cel. Niech będzie nim choć przepracowanie jakiegoś sensownego okresu abyś mógł to wpisać sobie do CV.

Jesteś studentem? Zapisałeś się na kurs który miał być ciekawy, a nie jest? Wyznacz sobie cel, że go dokończysz. Twój plan to terminarz zajęć z tego kursu. Dopnij ten kurs do końca nawet jeśli uważasz obecnie, że ta wiedza Ci się nie przyda. Jeśli go przerwiesz w połowie to straciłeś ten czas. Jeśli go dokończysz to jest duża szansa, że ta wiedza Ci się przyda w przyszłości w sposób którego dzisiaj możesz nie dostrzegać.

Mnie wiele razy się zdarzyło, że praca którą poświęciłem na robienie czegoś co nie wydawało mi się przyszłościowe jest rzeczą jednorazową do której nigdy nie wrócę, bo będę robił w przyszłości coś zupełnie innego. Jedną z takich rzeczy było prowadzenie bloga :) Kilka lat temu nie miałem pojęcia o żadnych kwestiach technicznych z tym związanych. Nie wiedziałem nawet czym jest “hosting” i nie umiałem dwóch zdań napisać. Zresztą jak patrzę na pierwsze moje wpisy na tym blogu to za czoło się łapię :P. No ale blogowanie się rozkręciło i dziś posiadam wiele stron, które na mnie zarabiają. A wszystko zaczęło się od tego, że założyłem tego pierwszego bloga (którego właśnie czytasz) i doprowadziłem sprawę do końca.

Tags: Przedsiębiorczość, Sukces, Wyznaczanie celów, Własny biznes

Prosta rada, która sprawi że osiągniesz sukces

Data: 2016-02-22

WP Greet Box iconJeśli jesteś tutaj po raz pierwszy i chcesz się dowiedzieć kiedy jest najbliższa gra Cashflow skorzystaj z formularza kontaktowego w dziale Kontakt lub wpisz swój email do Powiadomienia

Dlaczego jetem taki pewny jej skuteczności? Bo sam zacząłem rok temu tak postępować i wiem, że to działa!

Jest to nie tylko sposób by się zmotywować, ale czasem jest to wręcz jedyny sposób aby w ogóle ruszyć z miejsca! Najgorzej jest zwalczyć uczucie zniechęcenia, który przychodzi po wykonaniu kilku pierwszych kroków, gdyż często dopiero wtedy uświadamiamy sobie ogrom zadania które przed nami stoi. Tu jest moment który oddziela przeciętniaków od ludzi sukcesu. Aby dołączyć do tych drugich wystarczy,że zastosujesz małą prostą zasadę:

“Wstawaj 30 min wcześniej każdego dnia i rób coś pożytecznego”

Czasu zawsze jest za mało. Każdy tak ma. Nie mów sobie, że nie masz czasu na swój biznes bo pracujesz na etacie albo, że nie masz czasu by ćwiczyć na siłowni czy uprawiać spot. Nikt nie ma czasu! Ale można go znaleźć. Najlepszą metodą, która mi bardzo pomogła jest znalezienie takiej chwili w ciągu każdego zaplanowanego dnia, którą będziesz mógł przeznaczyć na to na co ci brakuje czasu. Może to być np

 • rano – możesz ustawić budzik na 30 min wcześniej (każdego dnia) niż normalnie i przeznaczyć dodatkowy czas np na trening
 • wieczorem – idź spać trochę później (każdego dnia) i przed snem czytaj książkę – ustal sobie że musisz przeczytać wyznaczoną ilość stron
 • przerwa w pracy – to zależy od tego jaką wykonujesz pracę, zastanów się jak możesz wykorzystać ten czas?

Kluczem jest tu regularność i wykonywanie tej czynności każdego dnia, aby nabrać nawyku. Brian Tracy twierdzi, że aby wyrobić w sobie nawyk potrzebujemy regularnie powtarzać czynność codziennie przez 28 dni. Jeśli wytrwasz tyle czasu to później opór twojego “wewnętrznego lenia” zniknie i ta czynność będzie dla ciebie czymś naturalnym. Nawet jeśli dzisiaj Ci się nie chce albo wykonujesz to nie tak dobrze jakbyś chciał – to kontynuuj. Wytrwaj 28 dni dla samego nawyku, a jakością i wydajnością czynności którą będziesz wykonywać zajmiesz się później jak już się przyzwyczaisz do nowego trybu.

Być może Ci się wydaje że 30 min dziennie to za mało żeby osiągnąć Twój cel. Jednak zapewniam Cię, że jeśli będziesz miał silną wolne i uda ci się wyrobić taki nawyk to za pół roku będziesz z siebie dumny.

Tags: Motywacja, Przedsiębiorczość, Sukces, Wyznaczanie celów

Po co Cashflow 101?

Data: 2016-02-22

WP Greet Box iconJeśli jesteś tutaj po raz pierwszy i chcesz się dowiedzieć kiedy jest najbliższa gra Cashflow skorzystaj z formularza kontaktowego w dziale Kontakt lub wpisz swój email do Powiadomienia

Gra Cashflow

Cashflow to gra mająca być w zamyśle twórcy symulacją biznesową i inwestycyjną pozwalającą w praktyce uczyć się mechanizmów generowania aktywów i dużych pieniędzy. Na całym świecie ogromne ilości ludzi gra w Cashflow 101 ze znajomymi lub w Klubach. Co właściwie jest powodem fenomenalnej popularności tej gry? Po co właściwie w nią grać?

Zdobądź wiedzę w praktyce

To co mnie po raz pierwszy przyciągnęło to praktyczna wiedza o przedsiębiorczości, której nikt nigdy mi nie przekazał w szkole czy na studiach. Od zawsze wiedziałem, że praca na etacie to nie jest to co chcę robić. Więc szukałem innych opcji. W pewnym momencie ktoś podsunął mi książkę „Biedny Ojciec, Bogaty Ojciec”. I to było to. Inna koncepcja bizensu i podejścia do pieniędzy. A Cashflow to była szansa by skosztować nowej wiedzy w praktyce. Co jak się potem okazało bardzo wciąga.

Ucz się i relaksuj jednocześnie

Ucz się przez praktykę i podejmowanie decyzji biznesowych jednocześnie – taki pomysł przyświecał twórcy gry. Jedni się bawią drudzy się uczą. Zaletą takiego podejścia jest to, że nawet jak się nic nie nauczysz to przynajmniej miło spędzisz czas 😛 Takiej wiedzy nie zdobędziesz na wykładach czy na szkoleniach, gdzie dostajemy często tylko suchą teorię bez możliwości wykorzystania jej w praktyce od razu.

Tradycyjna nauka bywa nudna. Dlaczego? Między innymi dlatego, że uczymy się teorii, często nie wiedząc kiedy nam się to przyda w rzeczywistości (o ile w ogóle!). Będąc w liceum liczyłem, że jak pójdę na studia (które w końcu sam sobie wybrałem) to będę się uczył rzeczy przydatnych i takich, które do czegoś służą. Jakież było moje zdziwienie gdy uczelnia wyższa zaserwowała mi masę przedmiotów nie tylko nie praktycznych, ale wręcz nie związanych z kierunkiem studiów! Czy wam też zdarzyło się mieć przedmiot tylko dlatego, że któryś doktorant musiał wyrobić odpowiednią liczbę godzin?! No ale pewnie myślicie że po studiach jest lepiej i szkolenia w pracy są bardziej przydatne? Rożnie to bywa. No i przede wszystkim – komu zależy na tym by nas wykształcić na przedsiębiorcę? Tylko nam …i dlatego sami powinniśmy o to zadbać.

Interakcja z prawdziwymi ludźmi

Co innego uczyć się o technikach negocjacji, a co innego negocjować w rzeczywistości z prawdziwymi ludzi. W Cashflow możesz negocjować z innymi graczami ceny nieruchomości i firm, a także informacji biznesowych (okazji), które możesz odstąpić za odpowiednią cenę. To wykształca zdolności interpersonalne i pokazuje że pewne rzeczy w cale nie są takie proste jak w teorii by się mogło wydawać. Po za tym element negocjacji to jeden z najfajniejszych elementów gry.

Kolejny krok po przeczytaniu książki Biedny Ojciec, Bogaty Ojciec

Przeczytałeś książkę Kiyosakiego? Zainteresował Cię temat? Już wiesz, że nie musisz robić tego co robisz teraz do końca życia. Wiesz, że możesz realizować swoje cele i marzenia – tak jak robi to wielu ludzi na świecie żyjąc w dobrobycie. Idź więc o krok dalej. Nie czytaj tylko książek i blogów w internecie (np tego który właśnie czytasz!). Zrób następny krok – zagraj w Cashflow. Poznaj ludzi którzy myślą podobnie jak ty. Pomyśl: czy wielcy ludzie są znani z książek które przeczytali? Nie! Oni są znani z czynów i dokonań. Więc zrób pierwszy krok.
Nie przeczytałeś książki? Nie możesz się zebrać? Też wpadnij na Cashflow – może to Cię zmobilizuje.

Graj by poznać inne spojrzenie na biznes

Cashflow pokazuje inną koncepcję biznesu, gdzie celem nie są tylko pieniądze, ale także czas! Co ci po biznesie, który generuje ci duże pieniądze jeśli nie masz czasu (i często także zdrowia) by je wydawać. Kiyosaki uczy by budować biznes tak aby generował dochód pasywny (na tyle na ile to możliwe w praktyce) bo dzięki temu zyskujemy czas, nie tylko dla siebie i rodziny, ale także na to by móc go poświęcić na rozwój naszego biznesu (a nie tylko na jego prowadzenie) lub na otworzenie nowej firmy, oddziału, przedstawicielstwa. Gdy prowadzimy sklep spożywczy w którym musimy siedzieć od rana do nocy nigdy nie będziemy mieli czasu by otworzyć następny. I przez to zamiast mieć sieć sklepów – do końca życia utkwimy w swoim mały biznesiku jako samozatrudnieni w swojej własnej firmie.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce poprzez następujące frazy

 • gra cashflow
 • gra cashflow gramy wroclaw
Tags: Cashflow dla początkujących, Cashflow Wrocław, Gra Cashflow

W co zainwestować 1000zł?

Data: 2016-02-22

WP Greet Box iconJeśli jesteś tutaj po raz pierwszy i chcesz się dowiedzieć kiedy jest najbliższa gra Cashflow skorzystaj z formularza kontaktowego w dziale Kontakt lub wpisz swój email do Powiadomienia

Mam 1000zł, których nie muszę wydać na nic i chcę by te pieniądze pracowały. W co je zainwestować? Jak mieć wysoki zysk i 100% gwarancji kapitału. Jak wykorzystując procent składany z 1000zł zrobić milion? Najlepiej w krótkim czasie i bez ryzyka!

Często spotykam się z takimi pytaniami na szkoleniach lub gdzieś w internecie. Ale zanim na nie odpowiem zastanówmy się:

Czy w ogóle warto inwestować?

„No jak to przecież każdy zgodzi się z tym że warto oszczędzać i pomnażać pieniądze. W końcu sam Albert Einstein powiedział, że procent składany jest największym wynalazkiem ludzkości! Oczywiście, że warto inwestować!”Ale czy na pewno? Policzmy: Masz 1000zł, znalazłeś super inwestycję, która ci daje gwarantowane 20% rocznie. Okazuje się że 20% rocznie to około 1,53% miesięcznie. Powiedzmy, że poświęcamy na naszą inwestycję jedynie 1 godzinę tygodniowo (czytam, analizujemy, porównujemy, szukamy lepszej inwestycji itp). Podsumowując: 1,53% miesięcznie daje nam zysk 15,30zł, a poświęciliśmy na to 4h w miesiącu, czyli można powiedzieć, że zarabiamy 3,85zł za godzinę. No i teraz pytanie do Ciebie szanowny inwestorze – na ile cenisz swój czas pracy? Szybko podziel swoją pensję przez 160 godzin (4 tygodnie po 40 godzin) i oblicz ile zarabiasz. A zresztą co tu liczyć każdy wie, że można znaleźć pracę (np w supermarkecie) za 7-8zł za godzinę.Pytanie czy lepiej było te 4 godziny w miesiącu przeznaczyć na nadgodziny w pracy czy inwestować? 3złote za godzinę to za mało. Poszukajmy możliwych rozwiązań. Można:

 • Zwiększyć kapitał do zainwestowania. Od 100 000zł mamy 100x większy zysk i zarabiamy 385zł za godzinę. Już lepiej, ale skąd wziąć taki kapitał?
 • Zmniejszyć ilość czasu, który poświęcamy na inwestycję. Ale co jeśli to się odbije na zyskach? Można np wybrać lokatę ale wtedy w ogóle możemy zapomnieć o zyskach, no i poza tym gdy lokata się kończy trzeba wybrać kolejną – ile czasu (realnie) na to poświęcisz?
 • Zwiększyć zysk? Łatwo powiedzieć! 20% to i tak już wysoka stopa zwrotu!

Więc w co więc można sensownie zainwestować 1000zł?

Teraz już na 100% poważnie. Taka sumę pieniędzy moim zdaniem można zainwestować w jedną rzecz: w siebie samego! A dokładniej w swoją własną zdolność do zarabiania pieniędzy.Ja osobiście gdy miałem swoje pierwsze 10 000zł (zarobione w wakacje za granicą) postanowiłem zainwestować to we własną wiedzę. Wydałem mnóstwo pieniędzy na książki – między innymi na te tutaj. Byłem na wielu szkoleniach. Zapisywałem się na każde, które wydawało mi się ciekawe. Na jedno z nich wydałem nawet 3000zł! Koleżanka jak o tym usłyszała skomentowała to słowami: „3000zł? …Ahh wakacje w Egipcie” 😀

No cóż może i byłem rozrzutny, ale dzięki wiedzy którą zdobyłem i przede wszystkim dzięki ludziom których poznałem zarabiam dzisiaj znacznie więcej. Ciężko liczyć tu stopę zwrotu z takiej inwestycji. Tym bardziej, że nie każde szkolenie było warte swoich pieniędzy, ale gdybym nie próbował i nie szukał, gdybym oszczędzał na tym to nigdy bym nie trafił na to co przynosi mi dzisiaj największe dochody! Nie liczyłem tego, ale tu także obowiązuje zasada Pareto (80/20) – 20% szkoleń przynosi mi dzisiaj 80% dochodów, a nawet powiedział bym, że 5% szkoleń przynosi mi 95% dochodów! Problem polega na tym, że nigdy nie wiemy, które 5% jest właśnie tym którego szukamy. I nie ma tu idealnego rozwiązania. Trzeba korzystać z każdej okazji. No w każdym razie ja tak zrobiłem.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce poprzez następujące frazy

 • w co zainwestowa
 • w co zainwestować 1000 zł
 • jak zainwestować 1000 zł
 • procent skladany w co zainwestowac
Tags: Inwestowanie, Przedsiębiorczość

Robert Kiyosaki w Polsce 15 marca 2014

Data: 2016-02-22

WP Greet Box iconJeśli jesteś tutaj po raz pierwszy i chcesz się dowiedzieć kiedy jest najbliższa gra Cashflow skorzystaj z formularza kontaktowego w dziale Kontakt lub wpisz swój email do Powiadomienia

To z pewnością jedna z najważniejszych informacji dla każdego kto poważnie interesuje się biznesem i dochodem pasywnym. Tak, to już potwierdzone 15 marca 2014 Robert Kiyosaki będzie w Polsce. Będzie go można spotkać osobiście w Warszawie w hotelu Mariott (Al. Jerozolimskie 65/79) podczas spotkania „Szkoła biznesu dla przedsiębiorców”. Ci którzy interesują się tematem wiedzą jak rzadko zdarza się taka okazja.

Na ostatnim tego typu szkoleniu było aż 4000 osób! Niestety w tym roku jest tylko 300 miejsc. Nie wiem czy w chwili jak to czytasz są jeszcze jakieś wolne.

Wybrani szczęściarze będą mieli okazję dowiedzieć się:

 • jak stworzyć i powiększyć swój przepływ pieniężny
 • jak osiągnąć wolność finansową
 • oraz spotkać Roberta Kiyosaki osobiście!

Warsztaty są przeznaczona dla osób, które:

 • prowadzą biznes
 • inwestują w nieruchomości
 • chcą być wolne finansowo

Robert będzie przez cały dzień (od 11:00 do 17:00) mówił o tym Co powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca!

Warsztaty są prowadzone w języku angielskim i będą w całości tłumaczone na język polski. Tłumaczenie w cenie biletu

Więcej informacji na oficjalnej stronie Bogatego Ojca

 

W co zainwestować 1500zł?

Cena jest adekwatna do rangi tego szkolenia :) Dla osób które mają 1500zł z pewnością będzie to atrakcyjna inwestycja. Zresztą już kiedyś o tym pisałem w co najlepiej zainwestować taką kwotę w jednym za najpopularniejszych artykułów na tym blogu: W co zainwestować 1000zł.

Sam osobiście wydawałem nawet 3000zł jednorazowo na szkolenia, a w cykliczne szkolenia zainwestowałem znacznie więcej. Wydałem mnóstwo na to! I choć pierwotnie wydawało mi się to szalone to dzięki temu zarobiłem wielokrotnie więcej pieniędzy i co nieco osiągnąłem (m.in. mój pierwszy własny samochód za zarobione we własnym biznesie pieniądze). Z perspektywy czasu muszę przyznać, że było warto choć wtedy tego nie wiedziałem.

Czy ktoś miał już okazję być na takim szkoleniu, prowadzonym przez Roberta? Jakie są wasze wrażenia? Napiszcie w komentarzach.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce poprzez następujące frazy

 • robert marzec wrocław
Tags: Kiyosaki, Patronujemy, Wolność finansowa

5 rzeczy których nauczyłem się z książek Roberta Kiyosaki

Data: 2016-02-21

WP Greet Box iconJeśli jesteś tutaj po raz pierwszy i chcesz się dowiedzieć kiedy jest najbliższa gra Cashflow skorzystaj z formularza kontaktowego w dziale Kontakt lub wpisz swój email do Powiadomienia

Jak to rzeczywiście jest z książkami tego obrzydliwe bogatego i kontrowersyjnego autora. Czy pod przykrywką motywujących książek kryje się wiedza mająca wartość w praktyce? Czy to co dobrze brzmi na kartkach książek daje się to przełożyć na pieniądze? Po 3 latach od pierwszego zetknięcia się literaturą tego Pana mogę napisać o tym kilka słów.

1. Twoje życie zależy od tego kogo słuchasz i w co wierzysz

Na życie Kiyosakiego miały wpływ 2 osoby, które nazwał biednym i bogatym ojcem. Każdy z nich miał inny światopogląd. Życie i dokonania obu tych ludzi zależały od ich punktu widzenia na świat. Jeden był przeciętnym urzędnikiem, a drugim bogatym przedsiębiorcą. To kim w życiu się staniesz i to co osiągniesz zależy od tego jaki masz punkt widzenia na świat i w co wierzysz. Kiyosaki przyjął filozofię tego drugiego (bogatego ojca) i dorobił się fortuny.

2. Twoje życie nie zależy od pieniędzy, znajomości, obecnej sytuacji

Często wmawiamy sobie, że nie możemy być bogaci i spełniać marzeń, bo nie mamy pieniędzy na otworzenie firmy, nie znamy ludzi którzy mogli by nam pomóc, albo mamy taką sytuację w której nie mamy wyboru i nie możemy nic zrobić. Wielu moich znajomych pytanych przeze mnie dlaczego pracują na etacie mówią, że robią to dlatego, że nie maja wyboru! W końcu jak odejdą to za co się utrzymają? No a poza tym biznes nie daje gwarancji stałej pensji. Wszystko prawda, ale to są tylko wymówki!

Sam prowadzę firmę od 3ch lat i muszę przyznać, że nierzadko zdarzało mi się pracować dłużej niż gdybym pracował na etacie. Ale pomimo trudności firma się rozwija i daje dzisiaj dużo więcej pieniędzy niż przeciętny etat, wymaga mniej pracy i jest pewniejszym źródłem dochodu (bo nikt mnie nie zwolni).

Nie o wyższości biznesu na etatem jednak chcę pisać ale o tym, że zanim przekonałem się o tym na własnej skórze – natchnął mnie właśnie Kiyosaki pokazując że można dorobić się bogactwa niezależnie od punktu z którego startujesz.

Większość ludzi jednak woli myśleć że znajduje się w tak beznadziejnym punkcie, że nie ma z niego już żadnej możliwości ucieczki, ignorując przy tym fakt że innym się udaje wyrwać! Zwalanie winy na wszystko dookoła to świetna wymówka dla leniwych ludzi, którzy sami chcą się przekonać, że nie warto ciężko pracować na swoje marzenia bo i tak się „nie da”.

3. Jak jest różnica między Samozatrudnionym, a Biznesmanem

Większość osób prowadzących działalność gospodarczą (jednoosobową) wiele lat marzyła o tym by „przejść na swoje”, mądrze odkładali pieniądze by wreszcie otworzyć swój biznes (np sklep lub zakład), po czym utknęła w pułapce samozatrudnienia.

Kwadrant przepływu pieniędzy

Przeczytaj darmowy fragment książki

Okazuje się że lęk przed delegowaniem zadań, zatrudnianiem pracowników lub zła konstrukcja naszego biznesu powoduje, że nasza firma pochłania nam więcej czasu niż gdybyśmy to samo robili u kogoś na etacie. A czasem okazuje się także że gbybyśmy to robili u kogoś to jeszcze byśmy więcej zarobili!

Niby samozatrudniony i biznesman robią to samo – ale ten drugi ma czas, a pierwszy nie. Ten drugi zleca rzeczy mało ważne innym ludziom (np swoim pracownikom) a sam robi tylko to co przynosi mu największe dochody (np pozyskuje nowych kontrahentów, negocjuje umowy). Dokładnie o tym pisze Kiyosaki w książce “Kwadrant przepływu pieniędzy” gdzie dzieli sposoby ludzi według sposobów zarabiania pieniędzy na Pracowników Etatowych, Samozatrudnionych, Biznesmanów oraz Inwestorów.

Z doświadczenia wiem, że wielu ludzi otwiera firmę w ogóle o tym nie myśląc. Szukając w niej tylko źródła dochodu (czyli miejsca gdzie można siebie samego zatrudnić). Spotkałem się z taką opinią jednego przedsiębiorcy, który ma 2 sklepy z artykułami tytoniowymi, że w ogóle nie warto rozszerzać swojego biznesu! Jak zapytałem dlaczego odpowiedział: No bo po co kombinować jak to przynosi dochód? Tak mówi samozatrudniony, który cieszy się, że ma pracę. Biznesman zaplanuję ekspansję i otworzenie sieci sklepów, a ich zarządzanie zleci komuś innemu.

Z pewnością gdyby ten przedsiębiorca nie był wychowany w PRLu, a na podstawie kapitalistycznej wiedzy takiej jaką oferuje np Cashflow 101 – zupełnie inaczej podszedłby do swojej firmy.

4. Ucz się i pracuj ciężko, a będziesz..

biedny i zapracowany. Dokładnie tak. Kiyosaki dobrze to ujmuje słowami: „Uczniowie czwórkowi poszli do pracy w urzędach, i dużych korporacjach, a ci piątkowi pracują dla tych trójkowych”. Tym samym obala mit o tym, że edukacja decyduje o statusie społecznym lub sukcesie zawodowym, a już na pewno nie decyduje o bogactwie. Może tak było w poprzedniej epoce, ale nie dzisiaj. Więcej o tym przeczytasz w tej książce: “Bogaty Ojciec. Biedny Ojciec.”

Ktoś kiedyś powiedział:

„Słuchaj rad poprzedniego pokolenia – będziesz świetnie przygotowany do życia w epoce… która minęła”.

5. Czym jest dochód pasywny i wolność finansowa

Nigdy wcześniej nie wiedziałem, że coś takiego w ogóle jest możliwe! I choć teraz wiem, że budowanie dochodu pasywnego nie jest łatwe, a taki dochód w rzeczywistości nigdy nie jest w 100% pasywny – bo zawsze wymaga byś przynajmniej raz w miesiącu doglądał swego to i tak uważam to za jedno z większych odkryć.

Tak naprawdę nie można przebić się przez pewien poziom dochodu nie budując dochodu pasywnego. Po prostu dlatego, że nie mamy czasu na wykonywanie więcej pracy. Doba każdego z nas ma tylko 24h i koniec. Jeśli zwielokrotniać swój dochód to nie da rady robiąc tego pracując więcej. Trzeba pracować mądrzej: budując kolejne źródła dochodu pasywnego oraz nabywając kolejne aktywa. Nie ma innej opcji. Najbogatsi ludzie na świecie nie żyją z pensji tylko z aktywów. Są nimi: ich biznes, udziały, akcje, dywidendy, nieruchomości, fundusze, inwestycje itp.

Tags: Dochód pasywny, Kiyosaki

Spis treści

Data: 2016-02-21

 • Artykuły
  • Prosta rada, która sprawi że osiągniesz sukces
  • Czego o biznesie nauczyłem się pracując na etacie
  • Robert Kiyosaki - Top 8 artykułów o jego podejściu do finansów
  • Jeśli chcesz osiągnąć sukces to nigdy nie słuchaj innych!
  • 2 rzeczy, które sprawią, że zaczniesz konsekwentnie osiągać cele
  • Motywacja, sukces i osiąganie celów - Top 9 artykułów
  • W co zainwestować 1000zł?
  • Co mówi Robert Kiyosaki o etacie?
  • Po co Cashflow 101?
  • 5 rzeczy których nauczyłem się z książek Roberta Kiyosaki
  • Wolność finansowa to kwestia wyboru
  • Dlaczego nie mam pieniędzy?
  • Sposoby na dochód pasywny
  • 6 sposobów jak ponieść porażkę - część 2
  • 6 sposobów jak ponieść porażkę - część 1
  • Moje ulubione strony o finansach
  • Aktywa i Pasywa
  • 10 różnic miedzy bogatymi i biednymi – część 3
  • 10 różnic miedzy bogatymi i biednymi – część 2
  • 10 różnic miedzy bogatymi i biednymi - część 1
  • Jak zacząć inwestować - 4 kroki
  • Skąd wziąć pieniądze na inwestycję – 7 sposobów
  • Czy jesteś człowiekiem sukcesu?
  • Finansowa przyszłość Polaków
  • Jakie są rodzaje inwestycji dla ludzi z małą ilością kapitału?
  • Jak być biednym do końca życia
  • 4 rzeczy, które każdy powinien wiedzieć o dochodzie pasywnym
  • 4 sposoby na budowanie dochodu pasywnego
  • Rentierstwo, a Demotywatory
  • Zdecydowanie - najskuteczniejsze narzędzie biznesowe
  • Robert Kiyosaki – postać kontrowersyjna
  • Kiyosaki – Nie musisz żyć skromnie by być bogatym
  • Co zrobić żeby dostrzegać nadarzające się okazje
  • Rentierstwo według Roberta Kiyosaki
  • Jak rozwinąć swoją przedsiębiorczość
  • Motywacja - Bój się i rób
  • Czy kontrolujesz swoje życie finansowe?
  • Jak bardzo ambitny jesteś?
  • Własny biznes - skąd wziąć kapitał na start? - część 2
  • Własny biznes - skąd wziąć kapitał na start? - część 1
  • Sukces, a inni ludzie
  • Jak spełnić marzenia?
  • 3 najważniejsze rzeczy potrzebne by prowadzić własny biznes
  • Własny biznes - jego założenie nigdy nie było prostsze!
  • Kiyosaki - O co chodzi z tym dochodem pasywnym?
  • Kiyosaki - Bogaci nie pracują dla pieniędzy
  • Wolność finansowa, a punkt widzenia
  • Dochód pasywny i rentierstwo
  • Bogaty albo biedny - jaki jesteś mentalnie?
 • Klub Cashflow
  • Robert Kiyosaki w Polsce 15 marca 2014
  • Zdjęcia z gry w Milano Piu
  • Klub Cashflow - Podsumowanie zimy 2011/2012
  • Klub Cashflow - Podsumowanie lata i jesieni 2011
  • Bartłomiej Plechoć - wywiad z młodym przedsiębiorcą
  • Jak założyć klub Cashflow?
  • Klub Cashflow gra w Paintball
  • Jakub Derda - wywiad z młodym przedsiębiorcą
  • Klub Cashflow – Marzec i Kwiecień 2011
  • Klub Cashflow dla Festiwalu BOSS
  • Klub Cashflow – Podsumowanie Stycznia i Lutego 2011
  • Turbo dla Twoich pieniędzy - Wrocław 5 marca 2011
  • Cashflow Wrocław - Zdjęcia z gry 12 stycznia 2011
  • Wywiad z młodym przedsiębiorcą
  • Nowy Klub Cashflow na Nowy Rok
  • Cashflow 202
  • Turbo dla Twoich pieniędzy – 4 grudnia 2010
  • Przedsiębiorcza kobieta – 24 listopad 2010
  • 4 Blogi, które czytam
  • Klub Cashflow - Podsumowanie Października
  • Co myślisz o książce "Bogaty Ojciec, Biedny Ojciec" Roberta T. Kiyosakiego?
  • Klub Cashflow Wrocław lubi Facebook
  • Klub Cashflow – Podsumowanie Września
  • Wracamy do gry
  • Cashflow dla nowych graczy
  • Klub Cashflow - Podsumowanie Czerwca
  • Zdjęcia z zamknietej gry Cashflow w maju
  • Co zyskujesz grając w Cashflow
  • Klub Cashflow - Podsumowanie Maja
  • Spotkanie Klubu Cashflow
  • Speed Cashflow - zdjęcia
  • Zamknięta gra Cashflow
  • Krótki wpis o aktywności Klubu Cashflow
  • 12 rzeczy, których uczy Cashflow - część 2
  • Klub Cashflow Wrocław - Podsumowanie
  • 12 rzeczy, których uczy Cashflow - część 1
  • Festiwal Przedsiębiorczości BOSS - Wrocław 2010
  • Gra w środę
  • Modyfikacja Cashflow
  • Graliśmy 30 marca
  • Jak wygrać w Cashflow?
  • Mały rekord
  • Gdzie ostanio graliśmy
  • Działo się ostanio
  • Subskrypcja - dlaczego warto subskrybować bloga
  • Cashflow Klub we Wrocławiu 7 stycznia 2010
  • Gramy w styczniu!
  • Cashflow 101
  • Robert Kiyosaki
  • Pierwszy post
 • Zagraj w Cashflow
  • Jak zagrać w Cashflow?
  • Czym jest gra Cashflow?
  • Cashflow Legnica
  • Gra Cashflow – Porady
  • Gdzie można zagrać w Cashflow?
  • Kto gra w Cashflow?
  • Cashflow Wrocław
  • Cashflow dla początkujacych

Klub Cashflow Wrocław

4 rzeczy, które każdy powinien wiedzieć o dochodzie pasywnym

Data: 2016-02-21

WP Greet Box iconJeśli jesteś tutaj po raz pierwszy i chcesz się dowiedzieć kiedy jest najbliższa gra Cashflow skorzystaj z formularza kontaktowego w dziale Kontakt lub wpisz swój email do PowiadomieniaDochód pasywny

Dochód pasywny w dzisiejszych czasach to już nie tylko idea, ale bardzo popularny produkt marketingowy. Kiyosaki zarobił na tym fortunę – pisząc o nim książki i popularyzując grę Cashflow. Jednak co jest prawdą, a co mitem bezmyślnie powtarzanym przez ludzi? Oto 4 rzeczy, które każdy zainteresowany tematyką wolności finansowej powinien wiedzieć:

1. Dochód pasywny nigdy nie jest w 100% pasywny

Nawet jeżeli wszystko dzieje się samo, bez twojego wysiłku to i tak wymaga pielęgnowania i doglądania. Mam dochód pasywny z kilku drobnych źródeł i każde z nich wymaga poświęcania mu czasu. Choć nie ukrywam, że głównie poświęcam czas nie po to by ten dochód otrzymać, ale po to by go zwiększyć.

Ludzie myślą , że jak już będą mieć dochód pasywny to już nic nie będą musieli robić. To punkt widzenia lenia! Co ciekawe wiele osób, które jak twierdzi buduje dochód pasywny, też robi to leniwie. Tzn na każdym kroku myśląc “co by tu zrobić, żeby nic nie robić, a się dorobić”. Co gorsza im więcej go mają tym bardziej się rozleniwiają – co w efekcie prowadzi do tego, że ich źródło dochodu pasywnego wysycha.

Nie bądź leniem. Pracuj i działaj! Im więcej masz dochodu pasywnego tym więcej powinieneś pracować – bo to oznacza, że to co robisz daje efekty! Dochód może i być pasywny, ale twoja praca powinna być bardzo aktywna!

2. Dochód pasywny nie robi się sam

“Aby być pasywnym najpierw trzeba być bardzo aktywnym”

Nie ma żadnych magicznych systemów! Potrzebna jest ciężka praca, która w dodatku musi dawać komuś korzyść.

Nie ma łatwych biznesów, szybkich pieniędzy itp Jest za to mnóstwo naiwnych ludzi, którzy w to wierzą oraz umiejętni sprzedawcy, którzy potrafią im to sprzedać. Starajcie się rozróżnić dokonania ciężko pracujących ludzi i bystrych biznesmenów od zwykłego marketingowego gadania mającego na celu sprzedać wam kolejnego ebooka.

Biznes dający dochód pasywny to biznes na lata – musi być etyczny, legalny i dawać realną korzyść klientowi. Inaczej twoje źródło dochodu pasywnego nie utrzyma się długo.

3. Jest możliwy do osiągnięcia

Nawet jeżeli wydaje ci się, że nie jest możliwy w twoim przypadku – to i tak jest możliwy! Przekonasz się o tym gdy spotkasz kogoś kto miał gorszą sytuację niż ty, a i tak sobie poradził. Mnie się to zdarzyło. Na początku byłem strasznie wkurzony na siebie, ale potem mnie to zmotywowało do działania. Pamiętaj: Ludzie stają się milionerami, kiedy ty śpisz.

Dlaczego ludzi myślą, że tego nie da się osiągnąć? Dlaczego większość jest przekonana, że to tylko mrzonka? Dlatego, że nikt w ich otoczeniu o czymś takim nie słyszał. Większość ludzi dostrzega tylko koniec swojego podwórka i na tym ich horyzonty się kończą. Skoro nikt u mnie na osiedlu nie jest bogaty to znaczy, że tego nie da się zrobić i już. Oczywista bzdura, ale wiele ludzi tak myśli.

Co zrobić? Rób swoje. Wyznacz cel i nie oglądaj się za siebie. Ludzie, którzy ciebie nie rozumieją nie będą cie wspierać, a wręcz będą ci przeszkadzać. Czasem będą to nawet członkowie twojej rodziny! Wiem to po swojej rodzinie, że nawet najbliżsi ludzie, nie potrafią się słuchać i zrozumieć. Czasem chyba po prostu nie chcą. Mają jakąś “jedyną słuszna wizję twojego życia i koniec”. Ja ich kocham, ignoruję i robię swoje.

4. Zazwyczaj jest znacznie niższy niż dochód aktywny, który możesz zdobyć w tym samym czasie

Nie oczekuj, że dochód pasywny który zaczniesz generować będzie od razu ogromny, albo nawet na tyle duży aby się z niego utrzymać. Prawda jest taka, że dochód pasywny jest o wiele trudniej zdobyć niż aktywny. Zaczynasz od znacznie mniejszych sum pieniędzy. Jednak dzięki temu, że dostajesz go niezależnie od czasu poświęconego na jego zdobycie to możesz ten czas poświęcić na to aby go powiększyć. W ten sposób buduje się ogromne fortuny i wolność finansową. Małymi krokami.

Co więc należy zrobić?

Nastaw się na ciężką pracę, przygotuj na porażki, bądź wytrwały. Jeśli chcesz bezpiecznej i pewnej drogi – wróć na etat i zapomnij o dochodzie pasywnym. Jeśli boisz się wyzwać, niepewności i chcesz chodzić wydeptanymi, sprawdzonymi ścieżkami wolność finansowa nie jest dla ciebie. To nagroda tylko dla ludzie kreatywnych i odważnych, nie dla każdego.

Więcej na ten temat pisałem tu:

 • O co chodzi z tym dochodem pasywnym? – więcej na temat dochodu pasywnego – co to właściwie jest
 • Bogaci nie pracują dla pieniędzy – po co więc pracują?
 • Wolność finansowa, a punkt widzenia – jak na wolność finansową patrzą ci co ją mają a jak ci co jej nie mają

Interesuje was temat dochodu pasywnego? Napiszcie w komentarzu – czego więcej byście chcieli się dowiedzieć. Wasze wsparcie bardzo mi pomaga w pisaniu artykułów i prowadzeniu bloga!

Tags: Dochód pasywny, Przedsiębiorczość, Wolność finansowa

Jak spełnić marzenia?

Data: 2016-02-21

WP Greet Box iconJeśli jesteś tutaj po raz pierwszy i chcesz się dowiedzieć kiedy jest najbliższa gra Cashflow skorzystaj z formularza kontaktowego w dziale Kontakt lub wpisz swój email do Powiadomienia Szymon Majewski Show - Mama zawsze mi powtarzała że na pajacowaniu nie zarobię

źródło: demotywatory.pl (Krzysiek84)

Czy myślisz że Szymon Majewski był w stanie zaplanować swoją karierę w “pajacowaniu”? Pewnie nie – on po prostu robił to co lubi. Dlaczego zamiast robić to co naprawdę sprawia nam przyjemność to najpierw planujemy latami się do tego przygotowywać?

Będę miał to, ale najpierw zrobię coś innego

Ludzie często tak mówią. Na przykład:

 • “Założę swoją firmę, ale najpierw popracuję parę lat na etacie, żeby zdobyć doświadczenie”. Brzmi sensownie, ale w czym tak naprawdę zdobędziesz doświadczenie? W prowadzeniu firmy czy w pracowaniu dla kogoś? No i jeszcze kwestia nawyku – jak ktoś się już przyzwyczai do ciepłej posadki, pewnej pensji, braku odpowiedzialności za losy firmy – to czy będzie w stanie nagle z tym zerwać po tylu latach? Ludzie uważają, że “lepsze znane piekło niż nieznany raj”. Powiedzmy sobie szczerze: Jeśli teraz nie założysz firmy to nigdy jej nie założysz!
 • “Będę podróżował i spełniał swoje marzenia, ale najpierw będę ciężko pracował, żeby mnie było na to stać”. Takie myślenie wpędza ludzi tylko w wyścig szczurów. Pracuj konsumuj, pracuj, konsumuj, dostań podwyżkę, konsumuj więcej i tak dalej. Chcesz pojechać dookoła świata? Zrób to! Zaplanuj, że zrobisz to w ciągu roku i już zacznij odkładać pieniądze. Jesteś studentem? Tym lepiej! Masz 3 miesiące wakacji – na etacie już nigdy nie będzie tak dobrze!
 • I jeszcze jedno, z innej beczki – specjalnie dla facetów: “Podejdę do niej ale najpierw wypiję jeszcze jedno piwo” – wszyscy wiemy jak to się kończy. Albo zrobisz to od razu albo nie zrobisz tego wcale!

źródło: flickr.com/photos/tahitipix

W czym problem?

 • w strachu przed wychodzeniem ze strefy komfortu
 • w braku odwagi do wzięcia odpowiedzialności na siebie za swój sukces – póki robimy to co ktoś inny nam każe póty odpowiedzialność spada na nich – jakby co jesteśmy “bezpieczni”

Jak było ze mną?

Ja też kiedyś myślałem sobie – teraz będę ciężko pracował żeby potem móc nic nie robić i mieć 100% czasu tylko dla siebie. Moją pasją jest programowanie i grafika komputerowa. O dziwo studia informatyki nie specjalnie mi pozwalały ją realizować. Mnóstwo projektów, zaliczeń, laborek z rzeczy kompletnie niepotrzebnych a czasem wręcz przestarzałych! Myślałem sobie – kiedyś założę firmę, będę niezależny finansowo i będę miał dużo czasu na robienie tego co chcę. Czym się to skończyło? Spadkiem motywacji do studiów i wszystkiego. Jak to rozwiązałem? Przemyślałem wszystko, zrobiłem jeszcze raz plan dnia, tygodnia i miesiąca. Okazało się że jest tam czas aby robić to czego się naprawdę pragnie. Teraz mam czas na studia, pasję i swój biznes. Czy starcza mi na wszystko? Nie zawsze, ale z czasem czasu na pasje będzie coraz więcej. Gdybym z tym czekał latami to bym się nigdy nie doczekał. Nigdy nie otworzyłbym firmy i nigdy nie realizował swoich zainteresowań.

Jak zarobić na pajacowaniu?

Szymon Majewski robi to co lubi i jeszcze na tym zarabia, ale myślisz, że jak był mały wiedział, że to będzie dla niego taka żyła złota? Odpowiedz sobie na jedno ważne pytanie:

Co tak naprawdę lubisz robić w życiu?

A potem zacznij to robić. Od zaraz. I nie słuchaj co Ci na ten temat mówią inni. Jeśli to kochasz – będziesz w tym dobry. Poświęć się temu, a pieniądze same przyjdą. To działa – sprawdziłem to :)

Więcej na temat wolności finansowej: Wolność finansowa a punkt widzenia

Tags: Motywacja, Pasja, Strefa komfortu