Blog

Aktywa i Pasywa

Data: 2015-05-27

WP Greet Box iconJeśli jesteś tutaj po raz pierwszy i chcesz się dowiedzieć kiedy jest najbliższa gra Cashflow skorzystaj z formularza kontaktowego w dziale Kontakt lub wpisz swój email do PowiadomieniaAktywa i pasywa

Aktywa i pasywa

To coś o czym Kiyosaki i wielu innych autorów opisuje w każdej ze swoich książek. Jest wiele definicji tych pojęć. Na nie interesuje ta księgowa, ale ta praktyczna – o której mówią i piszą bogaci. Czym więc są aktywa i pasywna według nich i jak to przekłada się na nasze bogactwo?

Aktywa

To coś co przynosi dochód. Teraz lub w przyszłości. Aktywa to coś co kupujesz (inwestujesz w to) i w zamian generuje ci to dodatkowe pieniądze. Jak mówi Kiyosaki “wkłada ci pieniądze do kieszeni”. Nie koniecznie musi generować dochód pasywny – może po prostu mieć wartość która rośnie. Pamiętaj – prawdziwe aktywa:

  1. mają wartość
  2. są w twoim posiadaniu (kontrolujesz je)
  3. są źródłem zysków (korzyści) teraz lub w przyszłości

Pomimo tego, że każdy bogaty mówi, że jest bogaty dzięki ogromnym aktywom oraz pomimo tego, że  wiemy że aby zostać bogatym trzeba inwestować w aktywa – to tego nie robimy. Dlaczego? Dlatego, że aktywa mają jedną podstawową wadę: Odkładają naszą korzyść w czasie. Mając 100ł możemy wydać dzisiaj na lody, pizzę lub iść do kina (przyjemność od razu) lub zainwestować i za rok mieć więcej lodów, pizzy itp (ale trzeba czekać no i zysk nigdy nie jest pewny). Oto powód dlaczego nie mamy aktywów i zamiast pisać książki o bogaceniu się (jak bogaci ludzie) – czytamy je tylko i ciągle jesteśmy spłukani.

Pasywa

To źródła kosztów. To twoje zobowiązania i obciążenia. Coś co raz kupujesz i potem “zabiera ci pieniądze z kieszeni”. W przeciwieństwie do aktywów można by powiedzieć, że to bardziej pasywa mają ciebie niż ty masz pasywa. To one ciebie kontrolują, a nie ty je.

Pomimo tych wszystkich wad to właśnie pasywów mamy najwięcej. Dlaczego? Dlatego, że mają jedną wielką zaletę. Sprawiają nam przyjemność. Czymże innym jest nowy samochód kupiony na kredyt jak nie pasywem (musimy płacić raty, do tego ubezpieczenie i benzyna) – no ale za to te miny znajomych gdy nas widzą w nowej furze – bezcenne. Przykład dla kobiet: buty, torebki kupione na kartę kredytową podczas wyprzedaży. Koleżanki zielenieją z zazdrości, a nasz bank się cieszy – bo dla niego twoje pasywa (długi) to ich aktywa!

Zamień pasywa na aktywa

Wszystkie pasywa można zamienić na aktywa. Czasem nawet powinno się to zrobić. Powiedzmy, że masz samochód. Gdy jeździsz nim sam – to stanowi on twoje pasywo, gdy go wynajmujesz – jest twoim aktywem. To samo tyczy się twoich książek, nart, starego komputera, niepotrzebnych ciuchów, mebli.

Jeśli masz coś drogiego co leży i nie jest wykorzystywane – zastanów się nad wynajmowaniem tego komuś kogo nie stać aby to kupić. Ty będziesz miał dochód pasywny a on będzie mógł odnosić korzyści z rzeczy nie musząc jej kupować.

Jeśli masz coś taniego i niewykorzystywanego – sprzedaj to od razu. Nawet jak nie jest źródłem kosztów to niepotrzebnie zamraża kapitał, który mógłbyś zainwestować w cokolwiek co będzie zyskiwać na wartości zamiast tracić. Pamiętaj rzeczy starzeją się i tracą na wartości. Do tego dochodzi inflacja – która zżera wszystko co trzymasz “w skarpecie”.

Gotówka

To jeszcze ani aktywa ani pasywa – zależy na co ją wydasz. Obłędem byłoby jednak inwestowanie tylko w aktywa. Pasywa też są potrzebne. Trzeba czymś jeździć w coś się ubrać, gdzieś mieszkać. Czy to znaczy że musimy wydawać gotówkę na pasywa, kosztem inwestowania w aktywa? Tak właśnie myślą biedni! “Kupuję pasywa bo nie stać mnie na aktywa.” Albo jak mówi Kyosaki: ”

“Biedni kupują pasywa, ale myślą, że to aktywa”

Robert Kiyosaki

Jest jeszcze inne wyjście. Od razu mówię, że jest ono złe bo wymaga myślenia i kombinowania :P Mając gotówkę można najpierw kupić aktywa, które wygenerują nam dochód pasywny, za który pokryjemy koszty pasywów. W ten sposób po jakimś czasie pozbędziemy się pasywów, a aktywa pozostaną. Więcej o tym jak za aktywa spłacać pasywa pisałem w tym wpisie.  Cy to jest proste? Nie – i dlatego większość osób tego nie zrobi. Ci, który jednak pogłówkują będą na dobrej drodze do bogactwa. To właśnie pokazuje gra Cashflow. Sam tak robię.

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce poprzez następujące frazy

  • czy samochod to aktywa
  • ci to sa aktywa
  • co to sa aktywa i pasywa
  • czy pasywa to koszty
Tags: Dochód pasywny, Wolność finansowa