Blog

10 różnic miedzy bogatymi i biednymi – część 1

Data: 2016-02-23

WP Greet Box iconJeśli jesteś tutaj po raz pierwszy i chcesz się dowiedzieć kiedy jest najbliższa gra Cashflow skorzystaj z formularza kontaktowego w dziale Kontakt lub wpisz swój email do Powiadomienia

Czy nadajesz się na rentiera?

Czy nadajesz się na rentiera?

Czy nadajesz się na rentiera?

Nie każdy z nas będzie wolny finansowo
Nie każdy osiągnie sukces w życiu i
Nie każdy spełni swoje marzenia

I choć każdy mniej więcej wie co musi robić by spełnić swoje marzenia to z jakiś powodów tego nie robi ..przez lata. Wiecie dlaczego tak jest? Wiecie co decyduje o tym że jedni po prostu robię pewne rzeczy, które ich prowadzą do celu a inni nie?

Tajemnicą są: nasze przekonania. Przekonania to to w co wierzymy, to jak jesteśmy zaprogramowani. Jeśli wierzysz, że “Pieniądze szczęścia nie dają” to nie będziesz miał motywacji by pracować ciężko dla pieniędzy – no bo po co skoro one nie dają szczęścia?

A ty jak myślisz? Jakie masz przekonania? Czy jesteś zaprogramowany na sukces i na to by być rentierem? Odpowiedz sobie na następujące pytania:

1. Korzyść teraz czy w przyszłości?

Masz do wyboru: 50 tysięcy zł dzisiaj albo 1 milion zł za 20 lat – co wybierasz? Ale bądź szczery – to twoje pieniądze! Gdy gramy w Cashflow papierowymi pieniędzmi nie przywiązujemy się tak do nich. To widać po tym jak ludzie ze sobą negocjują, albo jak skłonni są podejmować w grze ryzyko. W życiu jest inaczej. Pieniądze które posiadamy to dla nas efekt pracy w którą włożyliśmy czas i wysiłek. Nie chcemy ich stracić pochopnie. Boimy się i przez to często podejmujemy decyzje bardziej oparte o emocje niż o logikę!

Oszczędzam i inwestuję terazZ drugiej strony prawdziwe pieniądze to coś za co można sobie coś kupić. 50 tysięcy? Co można za to sobie kupić? Może samochód, a może wycieczkę dookoła świata? Nie wiem czego ty pragniesz – ale zastanów się – mógłbyś spełnić kilka marzeń już teraz. Czym jest ta suma pieniędzy dla ciebie? Na pewno wiesz na co byś je wydał. A może po prostu poszedłbyś na zakupy i kupował co popadnie na promocji?

Czy mimo to jesteś skłonny poczekać 20 lat na swój milion (co pozwoli ci np żyć z odsetek) czy skonsumujesz go teraz? Co ci podpowiada logika, a co być zrobił w rzeczywistości? Jeśli nie udało mi się ciebie zniechęcić do miliona to znaczy że jesteś na dobrej drodze do tego by zostać rentierem – myślisz jak człowiek bogaty. Każdy przeciętny człowiek przejadłby 50 tysięcy od razu. I dlatego większość ludzi zawsze klepie biedę. Mało tego – każdy z nas to wie. Ale co z tego jakie decyzję podejmujemy czytając książkę, bloga czy grając w grę planszową skoro w rzeczywistości nasze postępowanie jest zupełnie inne.

2. Robię to co chcę czy to co postanowiłem?

Podchwytliwe Którą opcję wybierasz? Chcesz być absolutnie wolny i robić zawsze to co chcesz (zaczynając od teraz)? Czy też podejmiesz decyzję i będziesz się twardo trzymał tego co postanowiłeś. Podam przykład aby było łatwiej odpowiedzieć na to pytanie: pomyśl o diecie lub treningu. Gdy założysz sobie że będziesz jadł to co postanowiłeś albo będziesz trenował np 2 razy w tygodniu – to co w rzeczywistości zrobisz? Będziesz się trzymał sztywno diety czy planu treningowego. Czy powiesz sobie: Ha! Jestem wolny – mogę robić co chcę! Sam dobrze wiesz która droga prowadzi do sukcesu, a która nie. Gdy pozwalasz sobie na wyjątki – to nie robisz tego co postanowiłeś. Rujnujesz swoje plany i w efekcie nie osiągasz tego co zaplanowałeś. Ile wspaniałych planów w twoim życiu w ten sposób upadło? Czy chcesz by tak było też przez pozostałą część twojego życia?

Bogaci obierają kierunek i się go trzymają aż dotrą do celu. To tak naprawdę dotyczy wszystkich ludzi sukcesu. Pomyśl o swoim ulubionym sportowcu, kimś kogo cenisz za jego dokonania? Czy myślisz że on trenował tylko wtedy gdy mu się “chciało”?

3. Życie na pokaz

Chcesz wyglądać jak człowiek bogaty czy być bogaty? Jedno i drugie nie zawsze idzie w parze. Gdy żyjesz na pokaz możesz jeździć porsche, ale co z tego jak jest on wzięty na kredyt? Możesz mieć piękny dom ale co z tego jak wartość kredytu przewyższa wartość domu? Pomyśl o tym. Bogaci nie są bogaci z powodu tego jak wyglądają, ale z powodu tego co mają. A oni mają majątek. Majątek netto to wszystkie aktywa minus zobowiązania (długi). Jeśli jest ujemy to nie jesteś bogaty bez względu czym jeździsz i gdzie się ubierasz. Ile wynosi twój majątek netto?

4. Oszczędzam i inwestuję teraz

A może: “Zacznę jak zdobędę lepszą pracę”. Jak ty mówisz? Jak postępujesz? Zwróć uwagę na to, że każda wymówka brzmi logicznie. W końcu: “Nie inwestują bo nie mam z czego!” Ok. A 5zł masz? To zaoszczędź to i zainwestuj. Za miesiąc też będziesz miał 5zł? Też zaoszczędź. Mało? Od czegoś trzeba zacząć! Nie możesz zacząć od 500zł zacznij od 5zł. Nieważna jest suma ważne jest to by zacząć teraz. Bo inaczej “To czego nie zrobisz dzisiaj przełożysz na jutro, a to co mas zrobić jutro zrobisz pojutrze” – czyli nigdy.

5. Biznes już teraz

“Otwieram/prowadzę biznes już teraz, czy najpierw popracuje parę lat na etacie?” Znów – to drugie brzmi logicznie, ale tak naprawdę jest wymówką. Zrób pierwszy krok już teraz! Jeśli nie wiesz jak zacząć – szukaj osoby która wie. Jeśli nie masz kapitału na start – zastanów się jak go zdobyć. Jeśli nie masz pomysłu – poznawaj ludzi – oni mają mnóstwo pomysłów. Nie szukaj wymówek – szukaj możliwości.

Jeśli chcesz odłożyć decyzję o otworzeniu firmy o rok odpowiedz sobie na pytania:

 • Czy za rok będziesz miał więcej pieniędzy?
 • Czy za rok będziesz miał więcej czasu?
 • Czy za rok będziesz mniej obowiązków?
 • Czy za rok będzie lepsza koniunktura na rynku?
 • Czy za rok nadal będzie popyt na twój biznes?
 • Czy za rok konkurencja będzie mniejsza?
 • Czy za rok będzie ci łatwiej?

Bogaci:

Nie ulegają wymówką. Szukają rozwiązań. Są odważni i próbują nawet gdy nie mają gwarancji wygranej. Wpisują porażkę w ryzyko gry. Różnią się od biednych przede wszystkim stanem umysłu, a nie wielkością portfela! O tym czy jesteś bogaty decydują wybory, których dokonujesz! Zadecyduj dzisiaj, że jesteś człowiekiem bogatym i trzymaj się tego.

Ciąg dalszy już za dwa tygodnie. Dokładnie za 28 lutego – pozostałe 5 różnic między bogatymi i biednymi. Wykorzystaj ten czas, aby stać się bogatszym!

Ciąg dalszy: 10 różnic miedzy bogatymi i biednymi – część 2

Koniecznie sprawdź też:

 • Bogaty czy Biedny – jaki jesteś mentalnie?

Ten artykuł znaleziono w wyszukiwarce poprzez następujące frazy

 • najbogatsi polacy
 • najbogatsi polacy 2011
 • lista najbogatszych Polakw 2011
 • jak wyglądać na bogatą
Tags: Bogactwo, Rentierstwo, Sukces, Wolność finansowa

Komentarze:

 1. michal

  Nie wiem czy będziesz to poruszał w drugiej części, ale bogaci różnią się tym, że inaczej zadają pytania. Oni nie marudzą i nie szukają wymówek, tylko zadają sobie proste pytanie: jak?

  Gdy nie ma pieniędzy. Jak je zdobyć?
  Gdy brakuje czasu. Jak go znaleźć?
  Gdy coś nie wychodzi. Jak zrobić żeby działało?

  i tak dalej, i tak dalej.

  Z tymi porażkami to też jest tak, że traktują je jako naukę. Im więcej porażek tym bliżej celu. Nie boją się popełniać błędów, bo tak stają się doskonalsi i pewniejsi siebie.

 2. Zbyszek

  O porażkach będę pisał
  Dzięki za twój komentarz. Myślisz jak człowiek bogaty. Rzeczywiście bogaci inaczej zadają pytania, bo wg mnie oni po prostu jak czegoś nie mają to szukają, w przeciwieństwie do zwykłych ludzi, którzy jak im czegoś brakuje to po prostu marudzą.